+90 (216) 394 20 00
Sosyal Medya Hesaplarımız

Depolama Nedir?

19 Nisan 2001
24 kez görüntülendi
Depolama Nedir?

Depolama hizmetleri ilk bakışta önemsiz gibi görünse de çağımızın en önemli ticaret unsurlarından birisidir. Son tüketici olan bizlere ulaşan her mal veya hizmetin belirli bir depolama sürecine maruz kalabileceği aşikâr. Buna ileri tarihli etkinlikler veya satışlar dahil edilebilir. Bunun dışında arz talep dengesi baz alınarak belirli bir envanter ya da stok yönetimi tercih edilebilir. Her koşulda depolamanın lojistik sektörünün ana kıstaslarından birisi haline dönüştüğü aşikârdır.

Depolama nedir diye sorulduğu zaman doğrudan pek çok hizmet türünün söz konusu olabileceği söylenebilir. Bunlar arasında şöyle bir sıralama yapmak mümkündür.

  • Ürünlerin kontrol edilmesi
  • Ürünlerin teslim alınarak ayrıştırılması
  • Ürünlerin sayımı
  • Ürünlerin yerleştirme işlemleri
  • Ürünlerin toplanması
  • Ürünlerin kontrol edilip sayılarak nakliye ile istenilen lokasyona aktarılması

Aslında nakliye ile iç içe olan bir hizmet dalı olarak nitelendirilebilir. Burada yalnızca nakliyenin ardında kalan süreçte işleyen bir arka plan uygulaması görmekteyiz. Her firmanın ya da üreticinin kendisine ait bir pazarı ve ürün satış değeri vardır. Kimisi için her stok yönetiminin haftalık bir sürece tabi olduğunu görebilirsiniz. Bu süreç kimisi için aylarca sürerken, bazı ürün gruplarında günlük ulaşım ve depolama hizmeti bile ihtiyaçlar dahilinde sayılabiliyor. Depolama firmaları ise bu ihtiyaçlara karşılık verebilmek için daha kapsamlı tesisler ve daha profesyonel bir hizmet için gelişimini sürdürüyor.

Depolama Firmaları

Türkiye’de hizmet veren depolama firmaları arasında yıllardır sektörün içerisinde yer alanlara rastlayabilirsiniz. Tabi ki her geçen gün büyüyen sektörle birlikte gelişen bir yapıya merhaba diyoruz. Dolayısıyla son tüketiciye ulaşmak üzere yola çıkmış ürünlerin uygun şartlarda depolanabiliyor olması gerekliliğe dönüşmüş durumda. İstanbul gibi büyük şehirler bu aşamada biraz daha şanslı. Burada ticaret hacmi, ithalat ve ihracat oranı, karayolu lojistik firmaları, denizyolu lojistik firmaları ve havayolu lojistik firmalarının bulunması doğal olarak ihtiyaçları maksimum seviyeye çekiyor.

Endüstriye açık olan bölgelerde ve gelişmiş sanayi bölgelerinde de depolama hizmeti sık sık kullanılıyor. Üretim öncesi ve sonrası için profesyonel çözümler sunan lojistik firmalarının en büyük kozlarından birisi ise depolama oluyor. Artık nakliye ve taşımacılık baz alındığı zaman mutlak suretle depolama ile ilgili bir çözüm arayışı içerisine giriliyor.

Ürün skalasının genişlemiş olması, yurtdışı kaynaklı ürünleri kullanım oranımızın artması ve tüketim oranlarındaki yükseliş hızla sürüyor. Çağımız gereği daha fazla ürüne daha kısa sürede ve her noktada satın alma gibi bir fonksiyona erişiyoruz. Tüm bu sürecin kilit noktasını ise depolama hizmetleri oluşturuyor.

Depolama ve Nakliye
Farklı ürün gruplarını farklı süreçler içerisinde bir arada tutarak ilgili nakliye birimlerine çözüm ortağı olan depolama şirketleri var. Türkiye için uygun fiyatlarla pek çok noktada bu şirketleri görebilirsiniz. Ancak depolamanın da en az nakliye ve taşımacılık kadar önemli bir husus olduğunun altını çizmek gerekiyor. Yani bir bakıma profesyonel bir hizmet almanın ürünleriniz ve ürünlerinizin ulaşacağı müşteri portföyü için olmazsa olmaz bir hal aldığını savunabiliriz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?